Linkini..:-*

15. února 2008 v 21:26 | Helush |  LiNkiN pArK
Když v roce 1991 navštívili patnáctiletý Mike Shinoda a o rok mladší Brad Delson společný koncert hip-hopových Public Enemy a metalových Anthrax, inspirovalo je to k založení jejich vlastní kapely. Tehdy byl položen základ dnešních Linkin Park, i když trvalo ještě dlouho, než z Mikeových a Bradových prvních pokusů vzešla opravdová kapela.
V roce 1996 se zformovala kapela s tehdejším názvem Xero (čte se to jako Zero, pozn. autora). K Mikeovi a Bradovi se přidali ještě bubeník Rob Bourdon, basák David "Phoenix" Pharrell, DJ Joe Hahn a zpěvák Mark Wakefield. V této sestavě natočili sampler, který obsahoval 4 songy: Reading My Eyes, Fuse, Stick'N'Move a Rhinestone. Hned po natočení sampleru je ovšem Mark opustil, i když podle vlastních slov zůstali s kapelou dobrými přáteli.
Linkin Park byli nějakou dobu bez zpěváka, ale netrvalo dlouho, kdy se ke kapele připojil Chester Bennington.
"Chester kvůli nám zmeškal vlastní narozeninovou oslavu," usmívá se Mike. Po Chesterovu přijetí do kapely si Xero změnili název na Hybrid Theory. Pod tímto názvem natočili desku Hybrid Theory EP (obsahuje pouze 6 skladeb - And One, Step Up, Part Of Me, High Voltage a Carousel). Bylo vydáno pouze 1000 kopií této velmi vzácné EP.
Po nějaké době ale museli opět změnit název, kvůli další kapele od Warner Bros., formaci Hybrid. Volba padla právě na název Linkin Park.
"Chtěli jsme se jmenovat Lincoln Park, protože tenhle park je snad v každém americkém městě, ale domovoská stránka www.lincolnpark.com už byla registrována, tak jsme to trošku pozměnili," vysvětluje kapela. "Díky tomuhle názvu nám dají povolení hrát skoro všude v USA, protože si myslí, že jsme se pojmenovali právě podle toho jejich Lincoln parku," smějí se.
Zanedlouho následoval už regulérní studiový debut Hybrid Theory, kterého se po celém světě prodalo víc jak 11 milionů kopií, stal se nejprodávanější deskou v USA (prodalo se ho přes 6 milionů) za rok 2000 a byl nominován na tři ceny Grammy.
V roce 2001 odehrála kapela přes 324 koncertů - to je koncert skoro každý den!
"Nejsme si jistí, ale je to docela možný," reaguje kapela.
O rok později vyšlo remixové album Reanimation. Linkin Park všechny původní písničky z Hybrid Theory předělali do nového hávu za pomoci velkých jmen rockové a hip-hopové scény.
"Tímhle chceme lidem ukázat, co se nám líbí a koho obdivujeme."
V roce 2003 vychází dlouho očekvaná druhá studiovka - Meteora.
"Naším cílem bylo posunout to, co jsme započali na Hybrid Theory, někam dál."
I když byly reakce na desku rozporuplné, prodávanost mluvila za vše - o Linkin Park byl obrovský zájem a Meteora úspěch Hybrid Theory perfektně podtrhovala.
O vánocích téhož roku vychází záznam z živého koncertu Live In Texas, natočený během turné Summer Sanatorium, kdy Linkin Park předskakovali Metallice.
"Trošku jsme se báli, jak budou skalní fanoušci Metallicy reagovat, ale odezvy z publika byly úžasný," říká Shinoda. "Zahrát si s Metallicou pro nás byla ohromná příležitost, jak získat pár nových fanoušků," dodává.
O Rok později kapela vydala mash-upové CD Collision Course společně s rapperem Jay-Zem. Prakticky to znamená, že smíchali svoje a Jay-Zeho songy dohromady, ale všechno náležitě přezpívali. Nahráli sice pouhých 6 songů, ale album obsahuje i DVD se záznamem ze studia a z živého vystoupení kapely s Jay-Zem v Los Angeleském klubu Roxy. Za píseň Numb/Encore získali Linkin Park jejich už druhé ocenění Grammy.
V roce 2005 si kapela dala menší pauzu. Členi se věnovali svým vlastním projektům - Mike vydal CD The Rising Tied pod hlavičkou Fort Minor, Chester také rozjel svůj vlastní projekt Dead By Sunrise a spousta fanoušků se strachovala, že to znamená konec Linkin Park.
Opak se ukázal pravdou, když v v květnu roku 2007 vyšlo jejich zatím poslední, třetí studiové album Minutes To Midnight. Linkin Park drasticky změnili styl - ve snaze zbavit se nálepky 'nu-metal', kterou jim dala média, obsahuje album méně rapu, méně elektroniky a posouvá se více ke klasickému rocku.
"Podívali jsme se zpátky na naše starší alba, Hybrid Theory, Meteoru, a došli jsme k závěru, že už jsme tenhle zvuk vypotřebovali." vysvětluje Shinoda. "Nebylo to snadné, ale zvládli to jiné kapely, zvládli jsme to my. Prostě jsme se potřebovali posunout dál."
Alba se během prvního týdně prodalo přibližně 658 tisíc kopií a kapela se tak stala zatím nejprodávanější deskou roku.
Linkin Park se kromě hudby věnují i jiným prospěšným aktivitám - pod záštitou Červeného kríže založili nadaci Music For Relief.
"Jako umělci máme jedinečnou možnost pomoci ostatním a chtěli jsme ji využít," vysvětluje kapela. "Všechny naše autobusy, kterými jezdíme na turné, jsou biodiesel, a jen tímhle ušetříme 250 tun oxidu uhličitého ročně," dodává Mike. "Je až komické, jak taková malá věc dokáže tolik pomoct."
Dnes jsou Linkin Park jednou z nějvětších amerických kapel. Od roku 2000 prodali po celém světě přes 40 milionů alb, čímž se stali nejprodávanější kapelou tisíciletí.
"Recept na úspěch? Mám spoustu teorií, ale ve skutečnosti nemám ani ponětí." směje se Bennington. "Především si myslím, že máme ty nejlepší fanoušky na světě. Mám pocit, že by pro nás i umřeli, kdyby na to přišlo."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama